Raport z prac nad Bacula
2 styczeń 2011, autor: Marcin Haba (gani),
Na grupie dyskusyjnej "bacula-users" Kern Sibbald (lider projektu Bacula) zakomunikował kilka informacji związanych z obecnym i dalszym rozwojem Bacula.
Jak podaje pan Sibbald, ostatni czas dla projektu poświęcono w znacznej mierze na pracę nad nowymi funkcjonalnościami. A są to m.in.:
- poprawa stabilności oraz dodanie wielu ulepszeń do narzędzia BAT (Bacula Administration Tool),
- nowa dyrektywa "Purge Migrate Job",
- nowe dyrektywy związane z przepustowością transmisji "Maximum Bandwidth" oraz "Maximum Bandwidth Per Job",
- dodanie nowych słów kluczowych dla uruchamiania zewnętrznych skryptów (RunScript): %f (wyrażające ilość przetworzonych plików) oraz %b (wyrażające ilość przetworzonych bajtów),
- nowa implementacja algorytmu sum kontrolnych CRC32 (podobno o wiele szybsza od poprzedniej),
- rozpoczęcie implementacji obsługi FTP jako storage dla daemon'a magazynowania (Storage Daemon).
W notce można przeczytać również o tym, jakie błędy zostały poprawione. Pełna lista nowości jak i wprowadzonych poprawek znajduje się pod adresem źródłowym (link na dole newsa).
Ukazanie się nowego wydania, które prawdopodobnie oznaczone zostanie numerem 5.2.0, szacowane jest na okres luty-kwiecień 2011.
W nowym roku 2011 spodziewana jest również druga konferencja na temat oprogramowania Bacula. Tym razem prawdopodobnym miejscem konferencji mogą być Niemcy.
Dla osób chcących pomóc projektantom Bacula w rozpoznaniu zapotrzebowania lub jego braku na nowości w Bacula została przygotowana specjalna ankieta, przy pomocy której uczestnicy badania będą mogli wyrazić swoje oczekiwania względem rozwijanego oprogramowania. Zainteresowane osoby mogą znaleźć ankietę pod adresem:
http://www.surveymonkey.com/s/5CXJ7S3
Ankieta będzie dostępna do 30 stycznia 2011.
źródło: Bacula-users na SourceForge.net